A méz nem csak édesség!

Mézről általában
Egyesek azt hiszik, hogy a méz csupán nyalánkság, csábító édesség. Nem! Annál sokkal több. Igaz, hogy édes, de cukrai olyanok, amilyenek a gyümölcsökben és a szőlőben találhatók. Egyszerűen, könnyen, az emésztőrendszer különböző helyein felszívódnak. A méz nem csak édes, de savas is. A méz szerves savai javítják az étvágyat, az emésztést.

A méz sokoldalú táplálék, ami többféle szükséges anyaggal látja el az ember szervezetét. A méz felveszi a küzdelmet a baktériumokkal, támogatja az emésztést, a májat, a vízkiválasztást, táplálja az izmokat, nyugtató, enyhe hashajtó. Külsőleg sebkezelésre is alkalmas. Melyik más édesítő szerről lehet mindezt elmondani?

Fontos tudnivalók!
A mézek fajtájától függően idővel megsűrűsödik, kristályosodik, ez függ a méz szőlőcukor és gyümölcscukor arányának összetételéből. A magas gyümölcscukor esetén a méz sokáig folyékony marad. Amennyiben a szőlőcukor aránya a magasabb, a méz gyorsan sűrűsödik illetve kristályosodik. Ez azonban nem befolyásolja belső értékét. A kristályos mézet folyékonnyá tehetjük, ha maximum 40 Celsius fokig melegítjük, de vigyázzunk, mert a magasabb hőmérséklet károsítja a minőségét.

Vissza a lap tetejére

Ismertebb mézek

Akácméz
Színe: víztiszta, néha halványsárga, ritkábban zöldes árnyalatú. Íze: kellemes, gyengén akácvirág illatú. Sokáig folyékony marad. Nyugtató hatású, ajánlott a gyomorsav túltermelés miatti emésztési zavarok gyógyítására. Fertőtlenítő hatása miatt főleg köhögés ellen javasolják. Kisgyermekeknek és idősebbeknek különösen ajánlatos rendszeres fogyasztása. Natúr fogyasztásra, italok ízesítésére kiválóan alkalmas.

 

Virágméz
A mézet értékes mezei virágokról, gyógynövényekről gyűjtötték a szorgalmas méhek és emiatt beltartalmilag kiváló méznek számít. Szakemberek szerint a legértékesebb mézek közé tartozik, mivel a természetgyógyászatban is használt különféle növényekről származó nektár révén a méz hatás területe is kiszélesedik. Erősíti a szervezet védekező rendszerét. Színe: halványbarnás színtől egészen a sötétbarnáig terjed, és ez függ a benne lévő mézek összetételétől. Hajlamos a kristályosodásra. Natúr fogyasztásra és sütemények ízesítésére kiválóan alkalmas.

 

Vissza a lap tetejére

Mézkülönlegességek

Vannak tiszta fajtamézek, amelyeket csak azokról a növényekről gyűjtenek a méhek, amelyekből egy helyen sok virágzik. Egyes növényfajok nektárja fajspecifikus és ennek megfelelően hatásuk is különböző. Ha ismerjük a belőlük készült méz összetételét, tudatosan, célirányosan alkalmazhatjuk.

Selyemfűméz
Igazi -Hungarikum-. A napfényes Duna-Tisza közén lévő erdőszéleken, júniusban a különlegesen csábítóan illatozó vadontermő növényből a kánikulai napsugarak csalogatják elő a nektárt a méhek számára. Színe: víztiszta vagy kissé sárgás árnyalatú. Erős jellegzetes ízű illatos méz. Lassan kristályosodik. Ez a méz tápértékével, nyomelemeivel, ásványisókkal dúsítva erősíti a szervezetünket. Ami a legfőbb tulajdonsága, enyhe vérnyomáscsökkentő. Fogyasztása: 4-5 teáskanálnyit naponta.

 

Erdeiméz
A bódító illatú magyarországi erdők édes nektárjából a méhek gyűjtötték. Színe: barnától csaknem a feketéig terjed. Tápértékét; a létfontosságú nyomelemeket és a legtöbb ásványi anyagot tartalmazó mézet könnyedén feldolgozza és hasznosítja a szervezetünk. Erősíti az immunrendszert, növeli az állóképességet. Emésztést kiegyensúlyozó hatású. Beltartalmi értéke kiváló. Fogyasztása: 4-5 teáskanálnyit naponta.

 

Hársméz
A virágzásban lévő csodálatos illatú hársfa bőven ontja a legkiválóbb jótékony hatással rendelkező nektárt, amit a szorgalmas méhek összegyűjtenek. Színe: a világos sárgától a közép barnáig terjedő, rendkívül zamatos. Nyugtató hatású méz, meghűléses betegségre, vagy annak megelőzésére. Ez a természet ajándéka a szervezetünk számára. Fogyasztása: 4-5 teáskanálnyit naponta, vagy hársfatea ízesítésére.

 

Ámorméz
A csodálatos szépségű Tiszapart legértékesebb cserjés növénye mézelés szempontjából. Májusvégén bódító illattal csalogatja a méheket, ösztönözve a természeti kincs begyűjtésére. Színe: tükrös, halványbarna. A méz élettani hatása kiváló. Növeli az érrendszer ellenálló képességét, erősíti a szívet és szabályozza a szívműködést. Erősíti a szervezet védekező rendszerét. Natúr fogyasztásra, ételek és italok ízesítésére is kiváló. Fogyasztása: 4-5 teáskanálnyit naponta.

 

Krém-méz
Szemet gyönyörködtető tavasszal a virágba borult szép sárga virágtenger, az első tömeges nektárt adó kultúrnövény. A repce virágpora és méze, szinte a legtáplálóbb a méhek számára is, ugrásszerűen erősödnek a tápértékben dús beltartalma miatt. Színe: krémszínűtől a halvány sárgáig terjedő, állaga krémszerű. Nagyon értékes méz, mivel közvetlenül szűrés után kerül kiszerelésre és szinte minden alkotóeleme károsodás nélkül kerül a szervezetünkbe. Erősítő, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. Jellemző tulajdonsága: gyorsan kristályosodik, krémszerű mézként kerül forgalomba. Könnyen kenhető.

 

Lépesméz
Igazi Hungarikum-nak számít. A májusban virágba boruló csodálatos magyarországi akácerdők nektárjából és ebben az időben a méhek által épített, mézzel töltött és lefedett lépszeletből áll. Szakmailag is különlegességnek számít. Az akácméznél leírt tulajdonságokat tartalmazza.

 

Propoliszos-méz
A benne található mézet sokfajta értékes mezei virágról gyűjtötték a szorgalmas méhek és emiatt, beltartalmilag kiváló méznek számít. A propolisz jelenléte miatt a jótékony hatása fokozottabb. Ez a méz külső felhasználásra is alkalmas: baktérium és gombaölő hatásán, a vírusok szaporodását gátló tulajdonságain kívül fájdalomcsillapító és regeneráló hatásai is érvényesülnek. Belsőleg fogyasztva gyulladáscsökkentő, mely a légutak, a tüdő, a vesemedence, és a szívbelhártya gyulladásaira alkalmazható. Gyomor és bélhurut leküzdésében is eredményes, mert egyrészt elöli vagy szaporodásában gátolja a betegséget kiváltó kórokozókat, másrészt tannintartalmánál fogva adsztringensként is közreműködik a hasmenéses tünetek felszámolásában. Jól ismert a propolisz érprotektív, vizelethajtó és vérnyomás- csökkentő hatása. A klimaxos panaszok enyhítésére, a gyomorfekély, a nyombélfekély és a krónikus bronchitis ellen is eredményesen alkalmazható. A propolisz alkalmazását nem javasoljuk pajzsmirigytúltengésben szenvedőknek, illetve bőrallergiás jelek észlelése esetén. Fogyasztása: napi 3-4 kávéskanállal.

 

Vissza a lap tetejére

Mézes recept

Karácsonyi mézes
1.1 kg lisztet tálba szitálunk, 36 dkg (2dl) mézet felolvasztunk, 30 dkg cukorból, 1 dl vízből főzött szirupban és leforrázzuk vele a lisztet, fakanállal összekavarjuk, és hagyjuk kihűlni. 25 dkg margarint 5 tojás sárgájával habosra kavarjuk. A langyosra hűlt lisztet, egy kávéskanál szódabikarbónát, 1-1 törött fahéjat és szegfűszeget, ízlés szerint reszelt citrom vagy narancshéjat tegyünk, végül jól összegyúrjuk a tojásos margarinnal, és ezt kidolgozzuk. Cipózzuk, letakarva pihentetjük. A még langyos cipókat egyenként nyújtjuk ujjnyi vastagra, kiszaggatjuk, kikent, lisztezett tepsibe rakjuk, tojással megkenve világosra sütjük. Hamar sül.

Fogyasszon minél több mézet Ön és családja! Egészségesebbek lesznek!

Vissza a lap tetejére

Nyomtatható oldalkép