Tiszafüred története

Tiszafüred az Alföldön található a Hortobágy szélén fekvő 15000 lakosú Tisza-parti város, területe: 209,97 km2 Belterülete: 11,91 km2. Tiszafüred a Tisza-tavi régió legnagyobb települése és idegenforgalmi központja. A régészek már ie. 4500-4400-ból találtak itt leleteket. Ennek a kornak a neve neolitikum. A leleteket a külsőfokparton találták, ami ma egy utca. Sok évvel ezelőtt itt folyt a Tisza-folyó. Az Örvényi-templomdombon az államalapítás idejéből kerültek elő leletek. Itt egy települést és egy temetőt találtak az Árpád-korból. A város nevét a forrásmunkák 1273-ban említik meg először, Füred néven. Városunk összesen ötször volt lakatlan 1596 és 1713 között. A XVIII.század végétől a XIX.század végéig jelentős mezővárosi szerepet töltött be. 1833-ban épült első állandó hídja a Tiszán. Ekkor közutat is építettek, amely Poroszlóval kötötte össze. A híd a város fejlődésének újabb lendületet adott és a település jelentőségét is növelte.

Kossuth emléktábla1849-ben itt volt a szabadságharc hadseregének a főhadiszállása. Kossuth Lajos gyakran töltötte itt éjszakáit 1849-ben február és április között. Tiszafüreden volt a híres tisztlázadás és innen indult a Tavaszi hadjárat. Vasútvonalai 1891-ben (Debrecen-Füzesabony) és 1896-ban (Tiszafüred-Karcag) épültek. Ezek az évek a polgári fejlődés évei. Ezekben az években az ipar is fejlődésnek indult.

Az első világháború gátat vetett a fejlődésnek. A város mezővárosi rangjáról is lemondott. 1984-ben nyilvánították várossá. Kiss Pál Múzeum1877-ben alapították gazdag helytörténeti és néprajzi gyűjteménnyel rendelkező múzeumát. A szabadságharc egyik tábornokáról elnevezett Kiss Pál Múzeum a klasszicista stílusú 1840 körül épült Lipcsey - kúriában kapott helyet és itt üzemel 1953 óta. A múzeum a gyógyfürdő és a Thermál Kemping mellett található.

A népművészet iránt érdeklődők megismerkedhetnek a sok éves híres Füredi fazekassággal, megtekinthetik a Nyúzó Gáspár Fazekas Tájházat, amely városunk másik múzeuma. A kiállítás az 1839-1910 között élt neves fazekas klasszicista lakóházában eredeti berendezési tárgyai, alkotásai segítségével mutatja be a fazekasok munka-és életkörülményeit. Városunkban jelenleg is két műhelyben űzik a fazekasmesterséget, az általuk készített tárgyak megvásárlása őrzi az itt töltött pihenés emlékét.

Református templomA város református temploma műemlék jellegű barokképület, melyet a középkori részeket is megőrző templomból a XVIII. században alakították ki. Katolikus templomTornya hatszintes, galériás. Karzatai alatt klasszicista stílusú, kék- fehér- fekete, rozettás fakazetták találhatók. 1983-ban felújították, ekkor találták azt a két ablakot, amely 1230-ból származik. A templom mellett a klasszicista stílusú paplak helyezkedik el. Római katolikus templomát Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték fel. 1819 és 1827 között épült, korának megfelelően klasszicista stílusban. Néhány oltárképe a XIX. század közepén készült.

A városházát a millennium évében 1896-ban emelték és ekkor avatták fel a közadakozásból épült obeliszket is. A szabad strand közelségében gondozott parkban fekszik a Hortobágyi Nemzeti Park kezelésében lévő eklektikus stílusú Kemény-kastély. A város és környéke a csendes természeti környezetre vágyó vendégek kedvelt helye. Az idelátogatóknak lehetőségük van lovaglásra, lovas túrákon és a Tisza mentén kerékpáros túrán való részvételre. Aki megcsodálja ezt a tájat az beleszeret és évről-évre visszatér.

Forrásanyagot készítették:
Krómi Zoltánné, Andrási Lőrinc, Szincsák Gergő, Bártfai István, Kovács Zsófia, Nagy Andrea, Krómi Tünde, Krómi Zoltán, Fekete Alexandra.
Tiszafüred, 2000. Szeptember

A Tiszafüred életéről és történetéről szóló, fotókkal is ilusztrált CD elkészült, a Közoktatási Modernizációs Közalapítvány támogatásával.
A CD teljes verziója megvásárolható: Tiszafüred Zrínyi általános iskola Krómi Zoltánné tanár 59/511-027.