Az amerikai Unitárius Univerzalista Egyházról
és a Portlandi Unitárius Egyházközségről

A Magyarországi Unitárius Egyház amerikai megfelelője a Unitarian Universalist Association, azaz Unitárius Univerzalista Egyesület. A UUA több mint 1000 unitárius-univerzalista közösség érdekképviselete szerte Amerikában. Az egyesület az 1793-ban alapított Univerzalista Egyház és az 1825-ben alapított Unitárius Egyház egyesüléséből jött létre 1961-ben.

A 19. század első négy évtizedében Amerika szerte számos gyülekezet körében heves vita bontakozott ki az eredendő bűn és a megváltás, de legfőképpen a szentháromság dogmája körül. "Azok, kik kifejtették meggyőződésüket az ember szabad akaratában és hitüket egy szerető Istenben előbb-utóbb unitáriusokká váltak" - írja Mark Harris egyháztörténeti művében. 1819-ben William Ellery Channing "Unitárius kereszténység" címmel tartott híres beszédében összefoglalta valláserkölcsi nézeteit. Ez alkalommal kifejtett elvei váltak később az amerikai unitárizmus vallásfilozófiai alapjává, mely nevében - ugyanúgy mint erdélyi rokona - vallásos világszemléletéből Isten egységének eszméjét jelöli meg a legfontosabb alapelvként. Hat évvel később Bostonban megalakult az Amerikai Unitárius Egyesület.

A szintén keresztény talajból kinőtt univerzalizmus tanításának a lényege: minden ember üdvözül, mert mindenki Isten gyermeke. Harris a következőket írja: "Kezdetektől fogva az univerzalista egyház arra ösztönözte tagjait, hogy befogadja azokat, akik a társadalom peremére szorultak." Az univerzalista egyházban találjuk az első felszabadított rabszolgát és az első női lelkészt.

Megalakulása után mind az unitárius, mind az univerzalista hit elterjedt az Egyesült Államokban és Kanadában is.

1961 után az egyesült egyháznak megszűnt keresztény hitvalló egyház jellege és megnyitotta kapuit a különböző világszemléletű emberek számára. Tagsága egy színes világ. Köreikben különböző gondolkodású egyének vesznek részt élénk közösségi, kultúrális és szociális tevékenységekben. Az "unitárius-univerzalista" megnevezés az amerikaiak számára elveszítette az eredetileg egyistenhitre és egyetemes üdvözülésre vonatkozó tartalmát és - ha használhatom ezt a két kifejezést - egy világszemléleti "gyűjtő-" vagy: "egyesítő" fogalmat jelent. Tagjaik körében megtaláljuk a nagy világvallások és egyéb nagyobb filozófiai áramlatok híveit a természetvallástól (paganism) kezdve a hagyományos keleti és nyugati monoteizmuson át az ókori nem-istenhívő keleti vallásokig és a mai vallásos humanizmusig, sőt, ateizmusig.

A sokszínűség, illetve az a virágzó közösségi élet, amelyet ez a sokszínű közösség összhangban, egy fedél alatt él bizonyára az amerikai társadalom nemzetköziségének, kultúrális fejlettségének és hagyományos nyitottságának köszönhető. A "UU" egy kereső, kutató ember, aki hisz egy közös, egyetemes igazságban és egy közös, egyetemes kultúra jövőjében.

Akkor ez egy igazi amerikai vallás! - mondhatnánk európai szemmel. De mi tartja össze? Hát ime:
 

The Seven Principles of the
Unitarian Universalist Association

The principles of the Association affirm and promote:

 

Az Unitárius Univerzalista Egyesület
hét alapelve

Az Egyesület vallja és munkálja:

I.

The inherent worth and dignity of every person.

 

I.

Minden ember lényegi egyenértékűségét és méltóságát.

II.

Justice, equity, and compassion in human relations.

 

II.

Igazságosságot, méltányosságot és együttérzést az emberi kapcsolatokban.

III.

Acceptance of one another and encouragement to spiritual growth in our congregations.

 

III.

Egymás elfogadását és a szellemi fejlődésre való ösztönzést gyülekezeteinkben.

IV.

A free and responsible search for truth and meaning.

 

IV.

Szabad és felelősségteljes keresését az igazságnak és az élet értelmének.

V.

The right of conscience and the use of the democratic process within our congregations and in society at large.

 

V.

A lelkiismerethez való jogot és a demokratikus szellemiséget közösségeinkben és a nagyvilágban.

VI.

The goal of world community with peace, liberty, and justice for all.

 

VI.

A világközösség céljának elérését békében, szabadságban és igazságosságban.

VII.

Respect for the interdependent web of all existence of which we are a part.

 

VII.

Az összefüggő világmindenség tiszteletét, amelynek mindannyian részei vagyunk.

Ez az a bizonyos "hét elv" (the seven principles), amelyet az Unitárius Univerzalista Egyház minden tagja és közössége egységesen elfogad. Ez a hét alapelv biztosítja, hogy a sokféle világszemléletet valló egyének és közösségek egy nagyobb család tagjainak érezzék magukat. Ezekre az alapelvekre hivatkozik istenhívő és nem-istenhívő egyaránt, amikor az egyházhoz való tartozásának létjogosultságát igyekszik igazolni az időnként esetlegesen felmerülő világnézeti vitákban.

Az "UU" közösségek önfenntartóak, világszemlélet szempontjából függetlenek, szervezetileg demokratikusak és közösségcentrikusak. Ez azt jelenti, hogy legfőbb irányító szerve az a világi bizottság, amit mi presbitériumnak nevezünk.

A UU Egyház lelkészei világszemléletükben éppen olyan sokszínűséget mutatnak, mint híveik. Ez köszönhető részben annak is, hogy sokan más vallások teológiáit végezték el mielőtt ezt az egyházközösséget választották, másrészt annak, hogy amerikai uu teológiát 30-as 40-es, 50-es éveikben járó, általában egy sikeres világi karriert már maguk mögött tudó emberek végeznek, akik saját életszemléletüket és élettapasztalatukat viszik bele lelkészi munkájukba.

Ebben a munkában részt vesznek a hívek is. Sok helyen a lelkésszel együtt vezetik le a vasárnapi szertartást, aminek kevésbbé szertartás, mint inkább szellemi tárgyú előadás jellege van. Az aktív részvételt jelzi, hogy egyes közösségekben hónapokra előre be vannak jegyezve az előadók. A világnézeti szabadságot egy olyan elv biztosítja, melyet A pulpitus és a templomi padok szabadságának elve néven említenek (Freedom of the Pulpit and Freedom of the Pew).

_______________  *  ________________

Napjainkban a technológiai kultúra nyomában egy egységesülő világ kezd kialakulni, melyből következően mindinkább egyetemes jelentőségűvé, globálisan életfontosságúvá válik az, hogy ennek az egyetemes kultúrának részei, a különböző kultúrális háttérrel, színvonallal, hagyományokkal rendelkező közösségei megtalálják a közös hangot a közös érdek egyeztetéséhez.

Erre nyújthat példát, mintát, megoldási lehetőséget az amerikai uu-izmus. Bizonysága annak, hogy bizonyos kultúrális fejlettségi fokon, bizonyos körülmények között egy fedél alatt egymásra és önmagukra találhatnak a különböző életszemléletet követő egyének és közösségek.

 

A Portlandi Unitárius Egyházközség

Oregon államban, Portlandban létesült, közel 2000 tagot számláló Portlandi Unitárius Egyházközség Észak-Amerika egyik legnagyobb unitárius-univerzalista egyházközsége.

Története visszanyúlik az 1860-as évek elejére, amikor Portlandot még keleti határvárosként tartották számon, kevesebb, mint 10.000 lakossal. Azidőtájt már működött néhány konzervatív szellemű keresztény közösség a városban. A liberális világnézetű emberek is ezeket a közösségeket látogatták alkalmanként, anélkül, hogy fenntartó tagjai közé számítottak volna. Az első liberális istentiszteletre Mary Frazar otthonában került sor, aki 1853-ban települt le Portlandban férjével.

1865-ben a helyi konzervatív lelkészek támadásainak hatására érlelődött meg a közösségben az elhatározás önálló egyházközség létrehozására. Érdekessége az egyházközség történetének, hogy az anyagi alapot a közösség számára Mary Frazar és hat nőtársa által alkotott Hölgyek Varróegylete teremtette meg. Ők alkották a liberális keresztény közösség magját. A "szabadelvű hit úttörői" - ahogyan magukat nevezték - kézimunkából, az általuk szervezett közösségi összejöveteleken történt felajánlásokból hoztak össze két év alatt 1000 dollárt, mely összeg alapját képezte az első templomépítésnek. Az Első Unitárius Egyesület presbitériumának pozitív döntése nyomán egy 200 személyt befogadó fapados templom épült 1867-ben. A templomavatás előtt egy héttel megérkezett az egyházközség első meghívott lelkésze is Thomas Lamb Eliot személyében. Eliot a város öregotthonában, börtönében és színházában is tartott istentiszteleteket, szkeptikus visszhangot váltva ki a konzervatív keresztények részéről.

A közösség gyorsan gyarapodott. 1870-es években már nagyobb templomra volt szükségük, amelyet 4 évvel később fel is építettek (a régi templom árának közel tízszereséért). Ugyanebben az évben Eliot lelkész kezdeményezésére közérdekű tervek kivitelezésére is sor került: városi közkútakat építettek, javították az öregotthon és a börtön életkörülményeit; könyvtárat létesítettek az utóbbi számára; ingyenes óvodát hoztak létre és hozzájárultak a Fiúkat és Lányokat Segítő Egyesület, illetve az Oregoni Humán Egyesület létrehozásához.

A századforduló gazdasági válsága miatt mélypontra zuhant az egyházközség élete, de drámai fordulattal sikerült legyőzni az anyagi nehézségeket és a következő évtizedekben újabb fellendülés következett a közösség sorsában. Újabb épületeket emeltek, ill. vásároltak meg és csatoltak a már meglévőkhöz.

1992-től - Dr. Marilyn Sewell jelenlegi lelkésznő beiktatása után - a gyülekezet nagyon gyors iramban fejlődik. 1996-ban a közösség elfogadott egy tervet, melynek része új templom és további épületek irodák, gyülekezeti terem, ill. egyéb helyiségek kialakítása. 2000-ben az egyházközségi tagok létszáma közel 1600 volt és évről évre növekszik.

Szervezete demokratikus, irányításában résztvesznek a lelkészek, presbitérium, alkalmazottak és egyháztagok egyaránt. Az egyházközség tagja az Unitárius Univerzalista Egyházközségek Egyesületének, melynek világszemléleti alapját a hét alapelv képezi.

Egész évben, minden héten, és a hét minden napján élénk tevékenységet folytatnak. Összejöveteleiket vasárnap reggel 9-kor és 11 órakor tartják, amelyeken összesen átlagosan 800-900 tagjuk van jelen.
 

Mission Statement of the
First Unitarian Church

Given our long and distinguished history in Portland we covenant together:

  • To create a welcoming community of diverse individuals;
  • To promote love, reason and freedom in religion;
  • To foster lifelong spiritual growth; and
  • To act for social justice.

Az Egyházközség
küldetési nyilatkozata

Hosszú és jelentős történelmünk során Portlandban célunk:

  • Egy színes és befogadó közösség létrehozása;
  • A szeretet, értelem és szabadság munkálása a vallásban;
  • Egész életen át tartó szellemi fejlődés elősegítése és
  • A társadalmi igazságosság megvalósítására való törekvés.

Összeállította és fordította Gazdag Árpád, forrás:  www.uua.org,   www.firstunitarianportland.org

 

© 2004. Budapesti Unitárius Egyházközség