A pellett fűtés.



Környezetbarát fafűtés a gázfűtés kényelmével.

A pellett felhasználása.
Amennyiben fontos Önnek a környezetvédelem, a kényelem, a preciziás, a megbízhatóság, a hatékonyság, valamint a pénzére is odafigyel, akkor a legjobban teszi, ha a pellett fűtést választja.
A pellett 100%-ig természetes alapanyagokból készülő granulátum. Fűrészporból, és faforgácsokból préselik össze nagy nyomáson, kötőanyagként a fában megtalálható lignin szolgál. Az égése során mindössze annyi szén-dioxidot bocsát ki, amennyit a fa élete során beszívott, így globálisan nem növeli a a levegőben található káros anyagokat, valamint nem segíti elő az üvegházhatást. Megújuló energiaforrásként nem fenyeget az a veszély, hogy esetleg elfogy, szemben a foszilis energiaforrásokkal. További előnye, hogy hazai termék, ellátottsága nem függ a külföldi politikától.
Széles termékskálánk segítségével Ön bíztosan megtalálja az otthonához illő megoldást. A nagy teljesítményű pellett kazán, a nappali elegáns bútoraként is funkcionáló vízteres, hagyományos kandalló, valamint a szintén tetszetős légfűtéses kandalló segítségével képesek vagyunk bármilyen fűtési igényt ellátni. Az általunk forgalmazott termékek nagy megbízhatósággal és magas hatásfokkal használják fel a pelletet az Ön otthona melegének bíztosítására.

A pellett tárolása.
A pelletet általában 15 kg.-os zsákokba csomagolva, raklapon szállítják a felhasználás helyére. Kandallók használatakor ez kifejezetten előny, mert a kandalló 30 kg.-os tárolóját 2 zsákkal könnyen fel lehet tölteni, és a nedvesség elleni védelem is megoldott.
Ömlesztett árú esetén, (tipikusan kazánokhoz) gondoskodni kell arról, hogy a tárolóhelyiségbe nedvesség ne jusson. Elektromos szerelvényeket és vízvezetéket nem ajánlatos a helyiségben elvezetni, és az is előny, ha a helyiség pormentesen záródik. Érdemes a padlót 35-40°-os dőlésszögben kiépíteni, mert így a szállítócsiga maradéktalanul fel tudja szedni a pelletet. 1 m3 pellet kb. 650 kg. Ökölszabály szerint a tárolót annyi m3-esre kell tervezni, ahány kW fűtésigénye van az épületnek.

A pellett minősítése a külső alapján.
A pelletet a külseje alapján elég jól lehet jellemezni, de a minősége nem állapítható meg így teljes biztonsággal.
- A felszín,törmelék.
A jó pellet külseje sima, fényes, hosszrepedésektől mentes. Ezek a tulajdonságok a pelletálás optimális feltételeire utalnak, arra, hogy elegendően magas hőmérsékletet értek el a gyártás során, és így a fában levő lignin folyékonnyá váljon, és így újra ragassza a farostokat. Ez határozza meg a pellet szilárdságát.
- A szilárdság.
A pellet legfontosabb ismérve. Ez határozza meg ugyanis a pellet sűrűségét, és a törmelék, ill. por arányát. Minimális mennyiségű törmelék a fűtés üzembiztonságát növeli, nagy mennyiségben már akadályozza a csigával történő szállítást. A tiszta és hatékony égéshez pedig a minél nagypbb sűrűség a jó. (min 1.2 kg/dm3) A pellet szilárdságát az úgynevezett ledarálódás jellemzi. A ledarálódás azt jelenti, hogy mennyi törmelék keletkezik bizonyos terhelés hatására. Az értéke egy Lingoster készülékkel mérhető, és nem haladhatja meg a 2.3 %-ot.
- Átmérő.
Leggyakoribb a 6-8 mm-es átmérő, de ettől eltérhet mindkét irányba 1-2 mm-t. Kisméretű tűzhelyekhez, normál méretű kályhákhoz a 6 mm-es pellet az optimális nagyságú. A pellet vastagsága az égési időt, és az égéshez szükséges levegő mennyiségét határozza meg. A kandallókat ez alapján tervezik, ezért nem érdemes a gyártó által ajánlott mérettől nagyon eltérni.
- Hossz.
A hossz akkor számít, ha a tárolóból szívócsövön keresztül szivattyúzzák ki a pelletet. Ezek a csövek általában 50 mm átmérőjűek. A DIN 51731 a pellet hosszát legfeljebb 50 mm-ben rögzítette, ez már problémát jelenthet a szívórendszernek. Az Ö-norm M 7135 a pellet maximális hosszát 45 mm-ben határozza meg. A minimális méret nincs megkötve.
- Illat.
Az illata alapján is jól meg lehet határozni a pellet minőségét, de ezt már csak kiegészítő vizsgálatként alkalmazzák, és némi gyakorlat is kell hozzá. A pellet természetesen nem fenyőerdőként illatozik. A gyártás során előforduló magas hőmérséklet miatt a lignin megolvadása szagképződéssel jár. A friss pelletnek tehát enyhén édeskés, a ragasztóra hasonlítható szaga van. Ez minden esetre a jó minőség ismérve, bár néhány ember nem szereti ezt a szagot. A szag az intenzitásából gyorsan veszít.
- Szín.
A szín, csakúgy mint a szag, nem jellemzi teljes biztonsággal a minőséget, csupán másodrangú érvként szerepelhet, de az alapanyagra, és a feldolgozás módjára lehet következtetni belőle. A forgács hosszú ideig tartó nem megfelelő tárolásával enyhén megszürkül, de ez nem jelent komoly minőségbeli csökkenést. A pellet , ill. a forgács a tárolás közbeni lebomlási folyamat miatt is elszineződhet, amely gombásodásra utal. A gomba lebonthatja a lignint és a cellulózt!
A szárítás közben is megszürkülhet a forgács, a szakszerűtlen szárításnak azonban nem ez az egyedüli következménye, hanem más tulajdonságokat is befolyásolhat. (rugalmasság elvesztése) Az ilyen alapanyagú pelletnél a ledarálódás is nagyobb.
A pellet világossága ill. sötétsége is adhat némi okot a minőségbeli gyanúra, de a különböző fafajták miatt ez elég nehézkes.

Alkalmatlan minőségkritériumok.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a gyakorlatban olyan minőségi kritériumokat hangoztatnak, amiből nem lehet a pellet minőségére következtetni. Nem lehet például minőségbeli kijelentést tenni a következőkből:
- A vízteszt.
"A pelletnek le kell süllyednie, és lassan feloldódnia."
Valójában: a gyenge minőségű pellet is elsüllyedhet, a lassú feloldódás pedig a nagy arányú kötőanyagokra vezethető vissza. Némi gyanúra adhat okot, ha a víz leülepedés után is barna marad. A jó pellet nem szinezi el a vizet, csak elhomályosítja.

További minőségi adatok.
A következő minőségi kritériumok léteznek még az eddíg említetteken kívül:
- Préselési segédanyagok (%-ban)
- Sűrűség (kg/m3-ben)
- Nedvesség (%-ban)
- Salakanyagtartalom (%-ban)
- Fűtőérték (%-ban)
- A kén, nitrogén, és a klórtartalom (%-ban)
- Arzén, kadmium,króm,réz,higany,ólom,cink, valamint kivonható organikus halogének (mg/kg-ban)

A préselési segédanyagok arányát a vásárolt szerek, és a termelt pelletmennyiség alapján határozzák meg. A segédanyagok aránya a ledarálódással van összefüggésben.
A laboratóriumi vizsgálatok a helyszínen nem végezhetők el. Általában csak akkor végzik el, ha a megfelelőnek látszó pellet használata során gyakoriak az üzemzavarok. Ezek az üzemzavarok általában a salakosodásra vezethetőek vissza, amelyeket például a nem megengedett anyagok eltérő olvadáspontjai válthatnak ki. Alacsonyabb hamu-olvadáspontú pl. a gabona. A gabona elsődleges feldolgozásából származó anyagok (dara,liszt,keményítő) préselési segédanyagként felhasználhatóak. A préselési segédanyagok elsősorban az ésszerű termelést szolgálják, de nagyobb szilárdságot is bíztosítanak a pelletnek. Túl nagy mennyiségben üzemzavart okoz.

Préselési segédanyagok.
A mező és erdőgazdaság primer, kémiailag nem módosított termékei például a kukoricadara, kukoricakeményítő, rozsliszt. Ezek az anyagok megkönnyítik a préselést, és növelik a ledarálhatóságot.

Ismertető.
Lignin. A cellulóz mellett a fa legfontosabb alkotórésze. A lignin a cellulózfalba történő beépülésével alakul ki a fa.

Szabványok.
DIN 51731: Préstermék természetes fából. Követelmények és feltételek.
A préstermék alatt itt a pelletet és a brikettet kell érteni. Ezeket a hossztól és átmérőtől függően 5 kategóriába sorolták. A 6 mm átmérőjű pelletet sorolták a kisebb tűzhelyekhez, ezek a normál háztartásokban használatos kandallókat, kazánokat jelenti. Ez a pellet a DIN 51731-HP5 jelölést kapta. A szabványban többek között például a pellet nedvességét, és fűtőértékét definiálták, valamint rögzítették a nehézfém-koncentráció határértékeit.
A túlságosan általános DIN-nél valamennyivel szigorúbb megkötéseket tartalmaz az osztrák Ö-Norm M 7135. Préstermék természetes fából, vagy kéregből. Ebben már megfelelő követelményeket támasztanak a pellet minőségével kapcsolatban. Rögzítették többek közt a ledarálás fogalmát (törmeléktartalom), a préselési segédanyagok és a kötőanyagok mennyiségét is. Belefoglalták a pelletgyártók helyi ellenőrzését is.
A szabvány további pontokban (M 7136, M7137) tesz megkötéseket a szállítással és tárolással kapcsolatban.
Pellet vásárlásakor mindíg az Ö-Norm szabványoknak megfelelő pelletet válassza!

Amennyiben úgy gondolja, hogy a kedvező költségű pelletfűtést még úgy szeretné olcsóbbá tenni, hogy megkeresi a legolcsóbb pelletet, akkor fel kell hívjam a figyelmét arra, hogy a pellet minőségének romlásával a fűtés hatásfoka is csökken, így Önnek ebből nem lesz haszna, hanem vesztesége keletkezhet, beleszámítva azt is, hogy a készüléket rossz minőségű tüzelőanyag estén gyakrabban kell tisztítani, és akár uzemzavarok is előfordulhatnak. A magyarországi DIN szabvány nem tartalmaz elegendő megkötést, így nem biztosítja a jó minőséget. Szerencsére nálunk is lehet kapni jó minőségű hazai pelletet.