Hírek


Kezdőlapra

2009. január 5.

Intézményünk neve 2009. január 1-jétől:
Zala Megyei Önkormányzat Szocioterápiás Intézménye. 

Az intézmény kizárólag szenvedélybetegek ápolását- gondozását, rehabilitációs intézményi és rehabilitációs célú lakóotthoni ellátását nyújtó szocioterápiás intézmény.


Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2009.január 5.

Felnőttképzési intézményi akreditáció lezárult
Intézményünk a felnőttképzést folytató intézmények nyilvántartásában 21362-2007 szám bejegyzett. Az akkreditáció érvényes 2008. október 29.- től 2012. október 29.-ig. A felnőttképzés menüpontban olvashat képzési kínálatunkról.

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2008. szeptember 12.

Felnőttképzési intézményi akkreditáció
Felnőttképzési intézményi akkreditációnk folyamatban van.

Akkreditált programjainkat továbbra is folytatjuk.

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2008. július 1.

Intézményünkben a módszertani feladatellátás
2008. július 1.- vel megszűnt.

Intézményünk új neve: július 1.- től:

ZMÖ Integrált Szociális  Intézménye

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2008. január 17.

Konferencia a jogszabályváltozásokról
A Zala Megyei Önkormányzat Integrált Szociális és Módszertani Intézménye a Nyugat – Dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatalának Zala Megyei Területi Hivatalának munkatársaival közösen rendezte meg 2008. január 9 – 10 – én Zalacsányban továbbképzés jellegű konferenciáját. 

A program célja az volt, hogy az integrált illetve bentlakásos szociális intézmények vezetői számára tájékoztatást adjanak a felkért szakemberek az intézményes ellátás körében legutóbb bevezetett jogszabályi változásokról, azok jogi értelmezéséről, valamint az intézményvezetők ezzel kapcsolatos tennivalóiról. 

A két napos rendezvényt intézményünk igazgatója Simon Anikó nyitotta meg, aki elmondta, hogy a módszertan rövid működése óta ez már a második jelentős konferencia, amit a Módszertani Intézmény szervezett. 

Az első előadást Dr. Tőke Alajos a Szociális és Gyámhivatal Területi Hivatalának vezetője tartotta a közigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény illetve a szociális igazgatásról szóló törvény együttes alkalmazásából adódó jogalkalmazói feladatokról. 
Prezentációjában a hivatalvezető úr kitért a szociális eljárásjoggal kapcsolatos tudnivalókra és problémákra, melyek előfordulhatnak az intézmények mindennapi munkája során (hatáskör és illetékesség problémák, eljárási határidők, jogorvoslathoz való jog, jogsegély lehetősége, mit kell tartalmaznia az egyes kérelmeknek, és melyik ellátási formát, hányas számú mellékleten kell kérelmezni. 
Nagy hangsúlyt fektetett előadásában az ellátottak jogaira, valamint kötelezettségeire. 

Huszárné Takács Noémi vezető – tanácsos az egyes pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokkal kapcsolatos tudnivalókat ismertette. 
Előadásában összefoglalta az időskorúak járadékával, a rendszeres szociális segéllyel, lakásfenntartási támogatással, adósságkezelési szolgáltatással, valamint az ápolási díjjal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Prezentációja végén kitért a köztemetésre, a közgyógyellátásra valamint az Eü. szolgáltatásra való  jogosultság problémakörére. 

Az első nap záró előadása a szociális foglalkoztatással összefüggő jogi szabályozás illetve ennek aktuális változásairól szólt.
Az előadás összefoglalta a foglalkoztatással kapcsolatos tudnivalókat:

  •     jogszabályi háttér: 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
  •     112/2006. évi (V. 12.) Korm. rendelet a szociális foglalkoztatás engedélyezéséről és a szociális foglalkoztatás támogatásáról
  •    1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről
  •     3/2006. (V. 17.) ICsSzEM rendelet az I/2000. (I.7) SzCsM rendelet módosításáról

A prezentáció külön kitért a foglakoztathatóság kérdéskörére, különös tekintettel a gondnokoltakra vonatkozó külön szabályokra, a munka – rehabilitáció és a fejlesztő – felkészítő foglalkoztatás közti különbségekre, a foglalkoztatás engedélyeztetésre és dokumentációjára.

A második napon Komáromy Miklósné a 188/1999. (XII. 16.) Kormány rendelet változásairól tartott előadást. A prezentációban kitért a bentlakásos intézmények engedélyeztetési eljárására, az intézmények működési engedélyének módosítására, ismételt engedélyeztetésére, az engedélyt kiadó szerv ellenőrzésére, valamint az általa kiszabható szociális igazgatási birságra. 

A továbbiakban Dr. Tőke Alajos a személyes gondoskodás igénybevételével kapcsolatos eljárásokban közreműködő szakértői szervekre vonatkozó részletes szabályokról szóló kormányrendeletet (340/2007. (XII. 15.Korm. rendelet) ismertette, különös tekintettel az újonnan megalakuló szakértői bizottságokra.
A Hivatalvezető Úr kitért még a 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet módosításaira is, valamint arra, hogy az egészségi állapoton illetve betegségen alapuló szociális rászorultság igazolásának szabályairól szóló 11/2006. (XII. 27.) SzMM rendelet hatályát veszíti, de a korábban ennek alapján kiadott igazolások, szakvélemények érvényességi idejükön belül továbbra is felhasználhatóak. 

A nap zárásaként Igazgatónő tájékoztatta résztvevőket a Módszertani Osztály idén meghirdetésre kerülő továbbképzéseiről, valamint visszajelzést adott a konferencia résztvevői által kitöltött elégedettségi kérdőívről. A feed – back visszajelzései alapján elmondható, hogy a konferencia beváltotta a hozzá fűzött reményeket és mindenki elégedett volt az ott hallottakkal, egy 1-5 – terjedő skálán mind a szervezés mind pedig a tartalom 5 –öst kapott.

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2007. november 21.

„Szociális Munka Napja” – 2007. november 15.

2007. november 15 – én került megrendezésre - a ZMÖ Egészségügyi és Szociális Osztály, valamint ZMÖ Integrált, Szociális és Módszertani Intézménye Módszertani Osztályának közös szervezésében – a „Szociális Munka Napja”  ünnepség Zalaegerszegen.
A napot Pintér László a Zala Megyei Önkormányzat alelnöke nyitotta meg.

A meghívott előadók közül Dr. Tőke Alajos a Megyei Gyámhivatal Hivatalvezetője a Szociális Törvény aktuális változásairól tartott előadást. Prezentációjában kifejtette a jogszabály változásának főbb irányvonalait.
Elhangzott, hogy a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás kapcsolódik a házi segítségnyújtáshoz. Növekedni fog az önkormányzati mozgástér a törvény életbelépése után – bizonyos szolgáltatásoknál a lakosságszám határok módosulnak. Valamint lényeges motívumként kiemelte, hogy előtérbe kerül minden szolgáltatásnál a gondozási szükséglet megléte és ennek vizsgálata.

A Zala Megyei Kórház Mentálhigiénés központjának szervező – vezetője Zaleczky Elza a szociális munka aspektusairól tartott előadást, melyben kitért a szociális munka és a mentálhigiénés munka közötti hasonlóságokra és különbségekre. 

Vaski Ferenc a Fővárosi Önkormányzat Felnőtt Fogyatékosok Foglalkoztató Intézete – Darvastó igazgatója, szintén a mentálhigiénéről tartott előadást. Prezentációjának címe: „Szükség van rám” – a segítő hivatás és a mentálhigiéné.
Előadását négy témakör köré építette fel:

  1. Törődés –
  2. Személyiség
  3. Élettér
  4. Szakmai személyiség gondozása

Ezek kapcsán fogalmazta meg gondolatát: „A küldetésünk olyan emberekhez visz el minket, akik a lét és a nem lét között élnek”.

Ezt követően Salamon Györgyi a zalaegerszegi Gyermekjóléti Központ vezetője tartott előadást „Szabad ötletek jegyzék” – szociális munkásoknak – Ki segít(het) rajtunk? címmel. Az előadás a team – munka szükségességről és időtállóságáról szólt a szociális szférában.

A nap záró előadását intézményünk igazgatója Simon Anikó pszichológus és két munkatársa  tartotta „A munkahelyi stressz management, lehetőségek a burn – out prevenciójához” címmel. Horváthné Fekete Katalin dipl. ápoló kiemelte, a foglalkozási deformációval – bourn – outtal, a pszichológiai immunkompetenciával, a munkahelyi légkör és a stressz összefüggéseivel, valamint a mentális védelemmel foglalkozó előadásában, hogy minden olyan munkahelyen, ahol a dolgozók szakmai tudásukon túl a saját személyiségükkel is dolgoznak, számolni kell a pszichés elfáradás, telítődés, a foglalkozási deformáció jelentkezésével. A tényezők folyamatos vizsgálatát és a szükséges beavatkozások elvégzését prioritásként kell kezelnie minden humán foglalkozású intézménynek.
Többváltozós elemzések alapján, arra lehet következtetni, hogy egy adott munkahelyen a dolgozók pszichoszomatikus egészsége elsősorban munkahelyük pszichoszociális jellemzőitől függ.
Ebben a témában készített kutatást a Zala megyei pszichiátriai otthonokban Huberné Szűcs Éva diplomás ápoló, melynek vizsgálati eredményeit ismertette.
Igazgatónő a prezentáció végén kitért arra, hogy szervezeti szinten milyen intervenciókra van lehetőség. Igény esetén módszertani ajánlások formájában segítséget tudunk nyújtani más intézményeknek is.

A nap a Zala Megyei Önkormányzat által alapított „Szent Erzsébet – díj” átadásával zárult. A díjat Pintér László a Megyei Önkormányzat alelnöke adta át a két díjazottnak.
Az idei évben a díjat Koller Jutka a nagykanizsai Egyesített Szociális Intézmény igazgatója és a zalaszentgróti Szociális és Gyermekjóléti Alapszolgáltatási Központ munkaközössége kapta.  

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2007. szeptember 12.

„Módszertan 2007. konferencia”
2007. szeptember 12 – én került megrendezésre a „Módszertan 2007” elnevezésre hallgató Országos Módszertani Konferencia, Kehidakustányban.
A szakmai napra több mint 100 – an érkeztek Képviseltették magukat a megyei, országos és a regionális módszertanok egyaránt.

Módszertani konferenciaA konferenciát Mannigner Jenő országgyűlési képviselő, Zala Megyei Önkormányzat elnöke nyitotta meg.
Egy Márai idézettel, melyet a Füveskönyvből vett,  jól megadta a konferencia alaphangját: „Az életnek értéket csak a szolgálat adhat, mellyel az emberek ügye felé fordulunk.”

A meghívott előadók közül Dr. Dávidné  Hídvégi Júlia főosztályvezető asszony helyett Szerafin József a Szociális és Munkaügyi Minisztérium Osztályvezetője a szociális szolgáltatások rendszerének átalakításáról tartott előadást.
Módszertani konferencia 2007Prezentációjában kifejtette a fejlesztések fő irányait, az ezektől elvárt eredményeket. Elöljáróban elmondta, hogy egy év alatt összesen mintegy 700 ezer főt érnek el a szociális alapszolgáltatások. Az elképzelések szerint jövőre realizálódik a szociális és a pénzügyi tárca közti egyeztetés, melynek köszönhetően akár nyolcmilliárd forinttal is több juthat az ágazatnak. Elhangzott még, hogy a változásokra azért van szükség, mert nem egyértelmű a szociális rászorultság kritériumrendszere, gyenge a jogosultak érdekérvényesítő képessége, nagy a területi egyenlőtlenség, s nincs átmenet az alap- és szakosított ellátások között.
Módszertani konferenciaFelhívta a figyelmet arra is, hogy míg a legrászorultabbak ellátatlanok, egyes szolgáltatások esetén  a finanszírozási rendszer pazarló, és kevésbé ösztönöz az önellátásra. Ezért szükséges a kapacitásszabályozás, az egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása, a szolgáltatások minőségi és mennyiségi minimumának a meghatározása, a szolgáltatások fejlesztése, az ellenőrzési program beindítása.
Az előadás végén kitért a módszertanok feladataira és a minisztérium jövőbeni elképzeléseire velük kapcsolatban.
 Módszertani konferenciaAz Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet szociálpolitikai – főigazgató helyettese Gyuris Tamás a szociális szolgáltatások modernizációjáról tartott előadást. Bemutatta a tervezett projekt főbb elemeit:
-    Standardizáció, informatizálás
-    Stratégiai tervezés – fejlesztéstámogatás
-    Kutatás, nagymintás vizsgálatok
-    A foglalkoztathatóság fejlesztése
-    Kábítószer probléma kezelése

Dr. Halász Gabriella a Zala Megyei Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Osztályának vezetője a módszertani feladatokról tartott prezentációt a fenntartó szempontjából. A Megyei Önkormányzat feladatait és elvárásait foglalta össze lényegre törően a megyei módszertannal szemben. Elhangzott az előadásban, hogy bár a törvényi változások a regionális módszertani központok kialakítását célozzák, fontos, hogy megyei szinten is megmaradjanak a szakmai bázisok.

Módszertani konferencia Maskara színkör előadásaGáspár Lívia a Lenti Gondozási Központ vezetője „A kistérségi szociális feladatellátás helyzetei, nehézségei” címmel tartott előadást, melyben részletezte a térség demográfiai mutatóit, különös tekintettel az erre a tájegységre jellemző aprófalvas szerkezetre. A prezentáció rámutatott arra, hogy milyen feladatokat kell ellátni a térségben.

 A nap záró előadását Dr. Gazsi Adrienn a Kézenfogva Alapítvány jogásza tartotta a szociális foglalkoztatásról. Beszámolójában bemutatta az erre a területre vonatkozó jogszabályi hátteret, valamit az általuk végzett munkát. Részletesen kitért a szociális foglalkoztatás fajtáira is (munka – rehabilitáció, fejlesztő – felkészítő foglalkoztatás).

A napot a Megyei Módszertani Intézmény Maskara Színkörének élvezetes előadása                                                                                               zárta.  

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2007. július 1.

A megyei módszertan átkerülése Kehidakustányba
 2007.07.01- től Intézményünk új neve: 

ZMÖ Integrált, Szociális és Módszertani Intézménye


Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2006. szeptember 13.

Újabb sikeres pályázat: gipszöntő és formakészítő program
gipszrozettaSikeres pályázatunknak köszönhetően jött létre a gipszöntő program, amelyben napjainkban a régmúlt korszak díszítő művészetét, belső építészeti elemeit újra előhívhatjuk. 

Ez a díszítési forma most újonnan éledőben van és módosítva, átalakítva mindennnapjainkban is alkalmazásra kerül. A készítési technikák lehetővé tesziik a formák változatosságát és sokszínűségét. 

A képzésben részt vett lakók vizsgával zárták a programot, melynek eredményeként tanusítványt kaptak.

Az intézmény területén elhelyezett bemutatóteremben áruválasztékunk megtekinthető. Kínálatunkat rendszeresen bővítjük.

Kezdőlapra* Az oldal tetejére


2006.január 1.

Lakóotthon megkezdte működését
8 lakó 2006. január 1. - től birtokba vehette, a két szintes új épületet. Egy- egy szinten két szoba van, egy igényesen berendezett konyha plussz ebédlő rész: hűtővel, mikrohullámú sütővel, edényekkel felszerelve. A szobák két személyesek, alapbútorral ellátottak, az otthonossá tétel már a lakók egyéni ízlése szerint történt. 

A lakóotthonba beköltözött lakók egy életviteli tréningen vettek részt, melyben ízelítőt kaptak az önálló életvitelhez. Az ellátási formáról bővebben >>

Kezdőlapra *  Az oldal tetejére


2004.május 28.

Termékbemutató ház avatás, és a leendő lakóotthon  alapkőletétele
 A lakók társadalmi beilleszkedését segítő program keretében termékbemutató házat avattak az intézmény területén. Az ünnepi beszédAz igényesen kialakított faházban a kerámiakészítő vizsgát sikerrel letevő lakók fazekasmunkái tekinthetők meg.
A programon Simon Anikó igazgató vázolta az intézet törekvéseit, majd Kiss Mária Magdolna, az egészségügyi minisztérium vezető főtanácsosa szólt a rehabilitáció jelentőségéről.
A szalag átvágása










A termékbemutató házEzt követően Németh János Munkácsy- díjas keramikusművész adta át a képzésben részt vett tíz lakónak a tanfolyam elvégzését igazoló oklevelet, majd az alkotómunka gyógyító erejéről szólt.
 A nemzetiszín szalag átvágása után a vendégek megtekintették a lakók munkáit, és a nyolc fő elhelyezését lehetővé tevő leendő lakóotthon helyszínére vonultak.
Itt elsőként Bódy Éva, az ESZCSM vezető tanácsosa beszélt a rehabilitációs folyamat végső szakaszát jelentő lakóotthoni elhelyezés szakmai előnyeiről, majd dr. A lakóotthon alapkőletételeSelmeczi Kamill, a Zala Megyei Önkormányzat egészségügyi és szociális bizottságának elnöke szólt a fejlesztés jelentőségéről, esendő embertársaink támogatásának fontosságáról.
Az épület alapköve az otthon fazekasműhelyében készült edényben került a helyére.
A rendezvény a Deák - kúria konferenciatermében folytatódott, ahol a szenvedélybetegek társadalmi beilleszkedését szolgáló programokról tartottak kerekasztal- beszélgetést meghívott szakemberek részvételével.

Kezdőlapra* Az oldal tetejére