Mik azok a vitaminok?

 

 

 
 

 

 




             
 

A vitaminok az emberi szervezet számára nagyon fontos anyagok, nélkülük szervezetünk nem tud működni. Összesen tizenhárom van belőlük, mindegyikből csak igen kis mennyiségre van szükségünk. Sajnos, ezeket a vegyületeket nem tudjuk előállítani, csak élelmiszerekből juthatunk hozzájuk. Van olyan folyamat a szervezetben, melyhez csak egyféle vitamin szükséges, míg másokhoz többfélére is szükségünk van.

Mivel az összes vitamin nem található meg egyetlen élelmiszerben, nagyon fontos, hogy mindennap együnk többféle ételt, italt, elsősorban sok zöldséget, és gyümölcsöt, gabonaféléket, de ne feledkezzünk meg a sovány húsokról, tejről, sajtokról sem. Ha úgy étkezünk, ahogy ez a piramison látszik, vagyis abból az élelmiszerből eszünk sokat, ami a legnagyobb rész a piramis alján, és abból keveset, ami a legkisebb, biztosan hozzájutunk a szükséges vitaminokhoz.

A vitaminok egyik csoportja csak zsírokban, olajokban oldódik. Ezek a DEKA vitaminok, azaz a D-, az E-, a K- és az A-vitamin, valamint a béta-karotin, melyből a szervezetünk A-vitamint képes előállítani. Ezek a vitaminok főleg olajokat, zsírokat tartalmazó élelmiszerekben találhatók meg.

A D-vitamin a csontok egészséges működéséhez szükséges. Ahhoz hogy csontjaink sokáig és jól működjenek, egészségesek maradjanak, ne törjenek el túl könnyen miközben sokat futkározunk, ugrálunk, játszunk, a kalciumon kívül D-vitaminra is szükségünk van. D-vitamin elsősorban tengeri halak és különböző állatok májában, tojásban, tejben, és sajtokban található. Szervezetünk is képes előállítani ezt a vitamint, de csak akkor, ha elegendő időt töltünk a szabadban, friss levegőn, napsütéses helyen. Vigyázni kell azonban arra, hogy ne vigyük túlzásba a napozást, mert túl sok belőle árthat a bőrünknek, szemünknek.

Az E-vitamin legfontosabb szerepe, hogy megvédi sejtjeinket bizonyos káros hatású anyagoktól, a szabad gyököktől. E-vitaminra azért van szükségünk, hogy sejtjeink sokáig fiatalok maradjanak. Sok E-vitamin van a növényi olajokban, pl. napraforgó és szójaolaj, az olajos magvakban (dió, mogyoró, napraforgóbél), gabonacsírákban, műzlikben.

A K-vitaminra akkor van nagy szükségünk, mikor elesünk és felhorzsoljuk, megsebezzük a térdünket, vagy ügyetlenek voltunk a konyhában és elvágtuk a kezünket a késsel. Ahhoz, hogy sérüléskor a vérzés hamar elálljon és a sebek gyorsan begyógyuljanak, nagyon fontos, hogy legyen a szervezetünkben elegendő K-vitamin. Ennek hiányában sokáig vérzik a seb, esetleg még el is fertőződhet. Ahhoz, hogy legyen mindig K-vitaminunk tartalékban, együnk sok zöldszínű növényt, brokkolit, káposztát, salátát, spenótot, de a tejtermékek és a máj is hasznos lehet.

Az A-vitaminra nagy szükségünk van, akkor, amikor növünk, fejlődnek a csontjaink, de ez a vitamin segíti szemünk működését és bőrünk egészségéhez is hozzájárul. Ahhoz, hogy szürkületben is élesen és jól lássunk, és hogy bőrünk képes legyen szervezetünket megvédeni a külső kórokozóktól, sok A-vitaminra van szükségünk. Az A-vitamin állati eredetű élelmiszerekben, elsősorban a májban, tojássárgájában, tej- és tejtermékekben található. Mivel a szervezetünk képes a béta-karotinból A-vitamint előállítani, ezért ha sokat fogyasztunk belőle, nem lesz hiányunk A-vitaminból sem. A béta-karotin a narancssárga növényi élelmiszerekben található, elsősorban a sárgarépában, a sütőtökben és a sárgabarackban.

  

     
  A zsírban oldódó vitaminokat a szervezet képes elraktározni, ezért a szükségesnél nagyobb mennyiség bevitele káros lehet. Nagyon fontos, hogy változatos táplálkozással, színes, friss ételekkel-italokkal biztosítsuk a napi szükségletet, vitamintablettákat csak orvos tanácsára kezdjünk fogyasztani.  
     

A vitaminok másik csoportja vízben is jól oldódik, ezek nagy része növényi élelmiszerekben fordul elő, de néhányuk megtalálható húsokban, tejben, tojásban is.


Számunkra legismertebb a C-vitamin, vagy más néven aszkorbinsav. Erre a vitaminra valamennyien büszkék vagyunk, mert Szent-Györgyi Albert, Szegeden dolgozó magyar kutató Nobel-díjat kapott, amikor felfedezte, hogy létezik ez a vitamin, és azt is kitalálta, hogyan lehet paprikából kivonni. A C-vitamin nagyon hasznos lett volna a régi korok utazóinak, akik hosszú hónapokat töltöttek a tengeren. Akkor még nem tudták, de a hajón szállított élelmiszerekben nem volt elég C-vitamin, ezért a skorbut nevű betegség alakult ki. Sokuknak kihullott a foga, elgyengültek, nem egy közülük bizony nem is bírta ki a hosszú utazást.

Ma már ilyen helyzet nem fordulhat elő. Tudjuk, hogy miért van szükségünk C-vitaminra és azt is, hogy miben található. Elsősorban védi a sejtjeinket a környezet káros hatásaitól, a káros szabad gyököktől. Nagyon sok vegyület, például a sejtjeinket felépítő fehérjék előállításában nélkülözhetetlen, segíti szervezetünket a külső kórokozók támadásaival szemben is. Legtöbb C-vitamint a friss zöldség- és gyümölcs-félékben találhatsz, például a zöldpaprikában, brokkoliban, kelbimbóban, még a burgonyában is, gyümölcsök közül a narancsban, citromban, fekete ribizkében, savanyú káposztában és a kiviben.

A vízoldható vitaminokon belül a B-vitaminok nagy csoportot alkotnak. Nyolc van belőlük, néhány közülük számot is kapott, mások pedig csak nevet. Számmal is jelölt vitamin a B1 (tiamin), a B2 a (riboflavin), a B6 (piridoxin), a B12 (cianokobalamin). Ide tartozik még a niacin, a folsav, a biotin és a pantoténsav. Ezek a vitaminok is nagyon fontosak a szervezetnek, de csak nagyon kis mennyiségben. Legtöbbjükre azért van szükségünk, mert segítenek az élelmiszerek összetevőiből energiát, és más, a szervezet számára fontos vegyületeket előállítani. Ezek a vitaminok sokféle élelmiszerben megtalálhatók. Például: sok B1-vitamint tartalmaznak a teljes őrlésű gabonák (a barna vagy félbarna kenyér, barna rizs), olajos magvak (dió, mogyoró, mandula), szárazhüvelyesek (lencse, száraz bab és száraz borsó), brokkoli, kelbimbó, sóska, tej és tejtermékek, sertéshús és máj.

B2-vitamin főleg a tej és tejtermékekben, tojásban, húsban, halban, májban, barna és félbarna kenyérben, barnarizsben, a hüvelyesekben, olajos magvakban zöldfőzelékekben és jó néhány gyümölcsben található.

A B6-vitamin forrásai: máj, hal, marhahús, tej és tejtermékek, tojás, teljes őrlésű gabonafélék, búzacsíra, száraz hüvelyesek, olajos magvak és a szilva mellett néhány különleges gyümölcs: avokádó, datolya, füge. Némelyiknek más különleges szerepe is van a szervezetünkben.

A folsav nagyon fontos, hogy egészséges kisbabák szülessenek, ezért a terhes anyukáknak különösen oda kell figyelniük arra, hogy sok olyan ételt egyenek, ami folsavat tartalmaz. Például májat, spenótot, gyümölcsöket. Ez a vitamin szükséges a vérképzéshez is, hogy ne legyünk sápadtak, fáradékonyak.

A hosszú nevű cianokobalamin (B12) csak állati eredetű élelmiszerekben található, például húsban, halban, tejben, sajtban, tojásban. (Igaz, hogy egy kicsit a beleinkben lakó jóságos kis baktériumok is termelnek nekünk). Ha egyáltalán nem eszünk húst, vagy csak nagyon keveset, akkor lehet, hogy a szervezetünk nem kap elegendő mennyiséget ebből a vitaminból.

Ekkor sajnos az is megtörténhet, hogy segítség hiányában, nem tudunk annyi fehérjét és egyéb fontos anyagot termelni, ami a mindennapi tanuláshoz, ugráláshoz, alváshoz szükséges, akár még betegek is lehetünk. A B12-vitaminnak fontos szerepe van a vérképzésben.

A biotin az emésztés folyamatában vesz részt, ezen kívül a hajunk és a szőrzetünk növekedéséért felel. Sok biotin található például: a húsban, tojássárgájában, májban, teljes őrlésű gabonákban és a dióban. A pantoténsav különleges feladata, hogy mielőbb begyógyuljon a sebünk és ettől a vitamintól lesz szép a bőrünk és selymes a hajunk.

A vízben oldódó vitaminok a vizelettel kiürülnek, ezért fontos, hogy minden nap egyél minél több vitamint tartalmazó friss és színes ételt.

 
 
               
 
Az oldal 2007-ben az OÉTI szakmai anyagainak felhasználásával készült, az Egészségügyi Minisztérium támogatásával
információ: info@kelbi.hu - webdesign: HaPe