|
Mit értünk zöld energia alatt? Zöld energia - A természeti jelenségek kölcsönhatásából kinyerhető tiszta energia. Pl: geotermikus energia, szélenergia, vízenergia, napenergia.
Mit nevezünk alternatív energiának? Alternatív energia - Általában környezetbarát, nem fosszilis energiahordozókból nyert energia.
Mi a megújuló energia? Megújuló energia - Olyan energia, amely úgy nyerhető ki, hogy jelentősebb emberi beavatkozás nélkül legfeljebb néhány éven belül újratermelődik.
Mit értünk fenntartható fejlődés alatt? Fenntartható fejlődés - Olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit, anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket: Ökológiai értelemben az ökoszisztéma egy olyan képességét értjük fenntarthatóság alatt, mely az ökológiai folyamatokat, funkciókat (élettársulások, termőképesség) fenn tudja tartani a jövő számára. Társadalmi szempontból jelentése a jelen és a jövő generáció igényének találkozása, anélkül hogy ezt a jövő generációival egyeztetnénk. Gazdaságilag az üzleti tevékenység olyan gyakorlata, melyben a megújuló források használatával a környezetre gyakorolt hatások minimálisak.
Milyen egy fenntartható ház? Fenntartható ház - Olyan épület, amelynek teljes életciklusára vetített erőforrás-használata nem nagyobb, mint a vizsgált terület, adott épületre jutó erőforrása.
Milyen egy autonóm ház? Autonóm ház - Egy önellátó épület, mely a hálózatoktól (víz, gáz, villany, csatorna) függetlenül tud működni. Ezt úgy képes elérni, hogy rendkívül takarékos, és igényeit a természet megújuló forrásaiból nyeri.
Mi az a passzív ház? Passzív ház - Olyan épület, amelynek egyáltalán nincs szükség aktív fűtésre. Évente és négyzetméterenként nem fogyaszt több energiát 15 kWh-nál. Elve: zárjuk le jól a házat a külső hatások ellen, jó épületszerkezetekkel, kitűnő nyílászárókkal. Amennyire lehet, használjuk ki a szoláris energiát, és alakítsunk ki olyan szellőző rendszert, amelynél hőcserélőn keresztül adódik át az elvezetett használt levegő hőmennyisége a bevezetett friss levegőnek
Mi az az aktív ház? Aktív ház - Olyan ház, amely megújuló energia források kiaknázásával több energiát termel, mint ami az üzemeltetéséhez kell. A felesleges villamos energiát vissza lehet termelni az elektromos hálózatba.
Milyen egy "Élő" ház? Élő ház - Természetes megoldás a változó és egyre szélsőségesebbé váló klímára. Nem bonyolult gépészettel és szerkezettel, hanem növényekkel és formájával válaszol az egyre növekvő igénybevételekre. Az élni és élni hagyni elv megtestesítője. A kényelem természetes és fölöslegesen nem emészt fel semmilyen energiát Nem elvesz a természetből, hanem csak átalakít, lehetőleg hozzátesz-visszaad. Ha a benne lakók elköltöztek nem éktelenkedik tévtizedekig-századokig a tájban, hanem maga is elporlad, vagy újjászületik.
Mit értünk szelíd technológia alatt? Szelíd technológia - a technikát nem száműzi, csupán átalakítja. Az emberi tevékenység és a technika pusztító erejét arra a szintre kívánja visszaszorítani, ameddig az előidézett pusztulást a természet megújuló képessége be tudja gyógyítani.
Mi a fenntartható kert? Fenntartható kert - egyrészről előtérbe helyezi az őshonos növények alkalmazását, másrészről az erőforrások ésszerű felhasználását jelenti, elsősorban az optimális vízgazdálkodást.
Mi a komposztálás? Komposztálás - A komposztálás olyan biológiai folyamat,amely a hulladékok, melléktermékek szerves anyagait, humuszszerű termékké alakítja át.
Hogyan hasznosíthatjuk az esővizet? Esővíz hasznosítás - Ha az esővizet nem a csatornába vezetjük, csökken a csatornák megterhelése, ami különösen az özönvízszerű esőzések esetén nagyon fontos. A kert öntözésére használva visszavezetjük az esővizet a természetes körforgásba és a talajvízszint is stabilizálódik. A növényeket a számukra is természetes, klórmentes, lágy vízzel locsolhatjuk. Amennyiben mosáshoz használjuk, csökken a környezet terhelése, mivel kevesebb mosószerre van szükség a víz lágysága miatt. A mosógépünk és a WC-csészénk sem vízkövesedik el. Az esővíz a csatornából egy szűrőrendszeren keresztül jut a kertben vagy a pincében elhelyezett műanyag vagy betontartályba. Egy, az ivóvíztől elkülönített vezetékrendszer szállítja a megszűrt esővizet, amelyen mindenütt fel van tüntetve, hogy “esővíz-nem iható“. Nagyon esős időszakban a tartály kapacitását meghaladó vízmennyiséget a szikkasztóba lehet vezetni. Amennyiben „szárazabb” időjárás van, úgy az ivóvízből lehet utántölteni a folyamatos vízellátás miatt. A tartály méretének közelítő számítása: m3= személyek száma x (napi vízszükséglet + kertrész) x 21 nap tartalék. Pl. 4 fő, 500 m2 kert: 4 x (50+15) x 21=5460 l, tehát 5-6 m3 –es tartályra van szükségünk.
Mi az a szürkevíz? Szürkevíz - A tisztálkodásból és a mosásból származó kevésbé szennyezett vizet nevezzük szürkevíznek, amit pl. UV-besugárzással csírátlanítva WC öblítésére használható (a mosogatásból és a vécéből eredő szennyvíz a feketevíz). A mosásnál keletkező hőt megfelelő hőcserélőn keresztül vezetve hőt nyerhetünk (15 kWh energiát tudunk megspórolni 1m3 szürkevíz által. Ez a meleg víz előállításához szükséges energia felét jelenti).
Milyen egy zöldtető? Zöldtető - A zöldtetőnek két típusa van. Az extenzív és az intenzív. Az extenzív zöldtető elnevezés kevés ápolást és fenntartást igénylő zöldtetőt takar, amelyre telepített 10 - 15 cm ültetőközegbe szárazságtűrő pozsgások (varjúhájfélék, köviró-zsák) tenyésznek. Az ültetőközeg nagy vízmegtartású és gyors vízelvezetésű talajkeverék lehet. Az intenzív zöldtető megjelenésében hagyományos kert, amelyet a födémre telepítünk. Itt mindazokat az elemeket beépíthetjük, amelyek egy hagyományos kertben jól ismertek: kerti út, csobogó, szökőkút, kerti fa építmények, pergolák, szanetlik, medencék, tűzrakóhelyek. Az intenzív elnevezés pedig a fenntartás jellegére utal, ugyanis ez sokkal több fenntartást igényel, mint a hagyományos kert. Az intenzív zöldtetőon például automata öntözőrendszer nélkül nem lehet minőségi fenntartást végezni. Csak speciális talajkeverékkel lehet hosszú távú és fenntartható eredmény elérni. Ez a speciális ültetőoközeg könnyített súlyú, gyors vizelvezető képességgel, és nagy vízmegtartó kapacitással rendelkezik, nem tömörödik, állandó réteg-vastagságot biztosít. Napjainkban a zöldtető mellet érvelő szakemberek alábbi funkciókat emelik ki: Az épület által elfoglalt felület visszanyerése a biológiailag aktív élettér számára. Aktívan hozzájárulás a talajszinten elvesztett zöldfelületek pótlásához. A drágább telkek intenzív kihasználása. Környezet esztétikája. A gyermekeink személyiségfejlődésére pozitív hatás. Aki zöldtetőt épít, az részt vesz a Teremetés munkájában. Zöld láncreakciót indít be. Védőfunkciót lát el a romboló környezeti hatásokkal (a hőmérsékleti ingadozások, UV sugárzás) szemben.
Milyen egy zöld autó? Hybrid Full hybrid Plug in hybrid Elektromos Hidrogén
Mi a ZEN? Zen - A szó jelentése: „elmélyülés”. A szigorú hinajána buddhizmusból született meg a mahájána, és a területi adottságoktól függően különböző szempontok szerint fejlődött tovább. Ezen irányzatok egyike volt az indiai dhyana, amely Kínában chanként, Japánban pedig zenként vált ismertté. A zen nem metafizikai vallás, hanem az aktív cselekvés, az egyenes vonalú törekvés egy életfelfogása. A zen jellegzetességei: 1. különleges átörökítés az ortodox tanokon kívül, 2. a szent iratoktól való függetlenség, 3. a dolgok lényegére történő közvetlen rámutatás, 4. saját lényeglátás. A zen lényege: teljesen add át magadat annak, amit teszel.
Milyen egy ZEN-ház? ZEN-ház - Zöld ENergiával működtetett, fém könnyűszerkezetes, zöldtetős aktív ház, eső- és szürkevíz hasznosítással, fenntartható kerttel és zöldautó beállóval, környezettudatos háztartással.
A tudatos vásárló 12 pontja
1. A pénzeddel szavazol A vásárlás a te döntésed. Eldöntheted, mit támogatsz, és mit nem. Nem kell támogatnod a környezetszennyezést, a vegyszerezést, a gyermekmunkát, a buta, káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.
2. A szemét a legdrágább A szemét értelmetlen pénzkidobás neked és terhelés a környezetnek: mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel!
3. Cetli Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged. A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz „polctrükkökre”!
4. Helyben A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban. Kutasd fel a jó helyeket!
5. Mennyi műanyagot viszel haza? Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol! Válaszd az egyszerűen csomagolt árukat! Keresd a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást!
6. Keresd az eredetit! Ne dőlj be a szép külsőnek és a vicces dumának: kerüld a nem természetes alapanyagból, vegyszerek segítségével, gyárilag előállított ételeket!
7. Olvasd el a címkéket! Az élelmiszerek és kozmetikumok rengeteg káros (és felesleges) anyagot tartalmazhatnak. Ne kezeld magad vegyszerrel, se kívülről, se belülről, ha vegyszer nélkülit is kaphatsz!
8. Erőszakmentes szépség Válassz olyan kozmetikumokat, amelyeket állatkínzás nélkül tesztelnek, illetve nem tartalmaznak állati eredetű anyagokat!
9. Tartós használat Kerüld az eldobható dolgokat, ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár!
10. Frisset! Friss, hazai idényzöldséget és gyümölcsöt vegyél az üvegházi, több tízezer kilométert utaztatott, mesterségesen érlelt, agyoncsomagolt és tartósított áruk helyett!
11. Helyi termékeket vegyél! Keresd a lakóhelyed közelében készülő dolgokat! Így a helyi környezetedet támogatod, valamint kevésbé járulsz hozzá a szállítással járó környezetterheléshez.
12. Nem mindegy! Ha nincs is tökéletes termék, keresheted mindig a jobbat. Legyél tudatos: járj utána, hogy ki állítja elő, mit tartalmaz, mibe csomagolják, hová kerül!
|